Fotogalerie
 
Home Kontakt Činnost Fotogalerie Ke stažení


Takoví jsme byli po covidu

...Předčítání říjen 2021 - březen 2022...


Pojďte, budu vám číst

Předčítání knížek je pro dítě větší dar než drahý mobil, značkové tepláky nebo další lahůdka na talíři. Podobný příměr však platí i pro dříve narozené uměnímilovné posluchače. Vždyť krásné slovo pomáhá a povzbuzuje. Dokladem je  " naše čtenářské doupě " v Domě s pečovatelskou službou v Letohradě. Jsme tak pospolu ve společném čase a prostoru a čtení nám výrazně stimuluje mozek. Uznávaný představitel kvalitního humoru Zdeněk Svěrák soudí, že na rozdíl od filmu a televize dává čtení svobodu naší představivosti a " když je knížka dobrá, pohladím ji po hřbetě " dodává.

6. listopadu letošního roku tomu bylo dvanáct let, co jsme se nad knihou poprvé sešli, a to zatím sto osmaosmdesát krát. Změnily se prostory, kde se scházíme, vyměnilo se i posluchačstvo - přišli noví -  někteří z našich věrných nás opustili, včetně pěti mužů, a to bohužel navždy. Z původní sestavy zůstaly dvě skalní a je nás teď kolem deseti . Scházíme se několik posledních let v provizorní místnosti, kam se nás ani více nevejde. Čteme pravidelně jednou týdně hodinu ( dříve i dvě ) s kratší letní přestávkou.

Většinu titulů jsme přečetli jak se říká od a do zet, někdy text upravuji a krátím. O Velikonocích a Vánocích si dopřejeme tematického výběru z českých autorů a nevyhýbáme se ani poezii, která je k mému milému překvapení přijímána vstřícně. Překladové literatuře jsme zatím mnoho nedali, věnujeme se českým klasikům : Němcová, Nepil, Seifert ( Všecky krásy světa ), Popelka Biliánová, Jirásek, Lada. Přečetli jsme celého Káju Maříka nebo třeba i O líné babičce současné autorky Aleny Kastnerové nebo Babku Ťapka na konci světa Anny Nyklové. Začínali jsme regionální literaturou a naše pozvání přijal tehdy na velice zdařilou besedu autor Pohádek z Orlických hor Josef Lukášek.

Jako knihovnice penzistka si velice vážím svých t.č. posluchaček a dá se říci, že až obdivuji jejich vstřícnost a pozorné naslouchání. Doufám, že naše literární bilancování bude pokračovat, báječných autorů máme dostatek a je z čeho vybírat. Chodívám občas číst do knihovny třeba na Noc s Andersenem , do družiny a do mateřské školy a s oblibou dětem říkávám : Ministerstvo kultury varuje : POZOR ! ČTENÍ OHROŽUJE HLOUPOST !

Eva Hlaváčková, listopad 2018

 

DPS Letohrad, Sokolská 15, 16 56151, tel.: 465 676 539, 465 676 540, e-mail: marie.kubistova@letohrad.eu
design 2009 webmaster