Fotogalerie
 
Home Kontakt Činnost Fotogalerie Ke stažení


Pojďte, budu vám číst

Předčítání knížek je pro dítě větší dar než drahý mobil, značkové tepláky nebo další lahůdka na talíři. Podobný příměr však platí i pro dříve narozené uměnímilovné posluchače. Vždyť krásné slovo pomáhá a povzbuzuje. Dokladem je  " naše čtenářské doupě " v Domě s pečovatelskou službou v Letohradě. Jsme tak pospolu ve společném čase a prostoru a čtení nám výrazně stimuluje mozek. Uznávaný představitel kvalitního humoru Zdeněk Svěrák soudí, že na rozdíl od filmu a televize dává čtení svobodu naší představivosti a " když je knížka dobrá, pohladím ji po hřbetě " dodává.

6. listopadu letošního roku tomu bylo dvanáct let, co jsme se nad knihou poprvé sešli, a to zatím sto osmaosmdesát krát. Změnily se prostory, kde se scházíme, vyměnilo se i posluchačstvo - přišli noví -  někteří z našich věrných nás opustili, včetně pěti mužů, a to bohužel navždy. Z původní sestavy zůstaly dvě skalní a je nás teď kolem deseti . Scházíme se několik posledních let v provizorní místnosti, kam se nás ani více nevejde. Čteme pravidelně jednou týdně hodinu ( dříve i dvě ) s kratší letní přestávkou.

Většinu titulů jsme přečetli jak se říká od a do zet, někdy text upravuji a krátím. O Velikonocích a Vánocích si dopřejeme tematického výběru z českých autorů a nevyhýbáme se ani poezii, která je k mému milému překvapení přijímána vstřícně. Překladové literatuře jsme zatím mnoho nedali, věnujeme se českým klasikům : Němcová, Nepil, Seifert ( Všecky krásy světa ), Popelka Biliánová, Jirásek, Lada. Přečetli jsme celého Káju Maříka nebo třeba i O líné babičce současné autorky Aleny Kastnerové nebo Babku Ťapka na konci světa Anny Nyklové. Začínali jsme regionální literaturou a naše pozvání přijal tehdy na velice zdařilou besedu autor Pohádek z Orlických hor Josef Lukášek.

Jako knihovnice penzistka si velice vážím svých t.č. posluchaček a dá se říci, že až obdivuji jejich vstřícnost a pozorné naslouchání. Doufám, že naše literární bilancování bude pokračovat, báječných autorů máme dostatek a je z čeho vybírat. Chodívám občas číst do knihovny třeba na Noc s Andersenem , do družiny a do mateřské školy a s oblibou dětem říkávám : Ministerstvo kultury varuje : POZOR ! ČTENÍ OHROŽUJE HLOUPOST !

Eva Hlaváčková, listopad 2018

 

DPS Letohrad, Sokolská 15, 16 56151, tel.: 465 676 539, 465 676 540, e-mail: marie.kubistova@letohrad.eu
design 2009 webmaster